PAR-Q Dotazník

 

PAR-Q DOTAZNÍK

(Physical Activity Readiness Questionnaire)

Tento jednoduchý dotazník vám pomůže určit, zda můžete ihned začít cvičit, nebo zda je vhodná nejprve konzultace s lékařem.  

Pravidelná pohybová činnost je zdravá, nicméně se některým lidem doporučuje, aby se před zahájením cvičení poradili s lékařem. Pokud je vám více než 65let, mělo by to být samozřejmostí i bez vyplnění tohoto dotazníku. Pokud to platí i pro některé z vás, kterým je mezi 15 a 65 lety, zjistíte podle odpovědí na následující otázky. Na každou z otázek odpovězte ANO nebo NE a odpověď označte.

1. Řekl vám někdy lékař, že máte problémy se srdcem, a že můžete cvičit pouze po doporučení lékařem, příp. jen takové pohybové činnosti, které vám doporučí? 

⃝     ANO   ⃝     NE

2. Cítíte při pohybové činnosti bolesti na hrudníku?

⃝     ANO   ⃝     NE

3. Cítil (-a) jste v minulém měsíci bolest na hrudníku i bez pohybové aktivity?

⃝     ANO   ⃝     NE

4. Míváte někdy závratě nebo ztrácíte vědomí?

⃝     ANO     ⃝     NE

5. Máte problémy s klouby nebo s kostmi (např. bolesti páteře, kolen, kyčlí aj.) a stav se horší při provádění pohybové činnosti?

⃝     ANO     ⃝     NE

6. Předepisuje vám lékař léky na krevní tlak nebo srdce?

⃝     ANO       ⃝     NE

7. Znáte nějaký zdravotní důvod, proč byste neměl (-a) dělat pohybovou činnost?

⃝     ANO       ⃝     NE

 

Pokud jste na některou z otázek odpověděl (-a) ANO, poraďte se před začátkem cvičení s lékařem a vyberte si pouze takovou pohybovou činnost, která je pro vás zdravá.

Pokud jste na všechny otázky odpověděl (-a) NE, můžete začít cvičit. Začněte zvolna a postupně přidávejte intenzitu cvičení podle doporučení instruktora. 

 

Kdy odložit pohybovou činnost: 

  • Pokud se necítíte dobře po prodělané chorobě (nachlazení, zvýšená teplota apod.), s pohybovou aktivitou vyčkejte, až vám bude dobře.
  • Pokud jste těhotná, poraďte se o vhodnosti pohybové aktivity s lékařem.

Pokud se váš zdravotní stav změní a jakékoliv onemocnění vede k tomu, že na některou z výše položených otázek odpovíte ANO, poraďte se s lékařem.