O MNĚ

Jsem lékařkou a maminkou. Vlastní zkušenost s těhotenstvím, s přípravou na mateřství, s porody, ale především se začátkem mateřství mě nasměrovala k vedení předporodních kurzů a k "šíření osvěty" především o období těsně po porodu a prvních měsíců s miminkem. 

Stejně jako mnohé maminky přede mnou i mne překvapilo, že mateřství není jen stále se usmívající miminko, na které platí "zaručené rady" z brožurek a knih, vždy dobře naladěná, nalíčená a učesaná maminka plná energie, optimismu a vlídných slov, tak jak je nám to často prezentováno v tzv. maminkovských časopisech. Po zkušenosti s prvním miminkem - uplakaným a nespavým, kdy i já jsem byla psychicky a fyzicky na dně, jsem zjistila, že podobných případů je mnohem více, jen se o nich nikde nemluví. Je to tabu a málokdo o tom otevřeně hovoří. 

A určitě také nejsem jediná, kdo během mateřství zjistil, že v něm není jediná správná cesta. Že nemusíme dělat vše přesně podle návodu z knih – v přesvědčení, že jedině tak přece budu tou správnou mámou. Že všechno je jenom fáze. Že nejsem zdaleka tak trpělivá, jak jsem si vždycky myslela. Že označení "mimi“, "baby", "mama" nebo "gravid" není vždy hned důvodem k tomu, to mít doma. 

Přesto je pro mne zrození člověka zázrakem. Stále znovu a znovu mě fascinuje, jak z jediné buňky řízením genetické samospouště vznikne hotový člověk. Jak je tělo ženy na to vybaveno, připraveno a naprogramováno. Jakým důmyslným mechanismem, v součinnosti se samotným rodícím se miminkem, ho nakonec zas vydá ven.

Kromě předporodních kurzů vedu i semináře pro rodiče. Spolupracuji též s Institutem vzdělávání Evy Kiedroňové (lektorování rekvalifikačních kurzů) a s mateřským centrem Klubíčko na Praze 14 (semináře pro rodiče). Lektoruji také zdravovědu pro Daimler Truck (dříve Mercedes-Benz Trucks) v rámci profesní způsobilosti řidičů.

Moje kvalifikace:

  • 3.lékařská fakulta UK (Všeobecné lékařství, MUDr.), Pedagogická fakulta MU (Lektorství německého jazyka, Bc.)
  • Atestace z Všeobecného praktického lékařství
  • Instruktor kreativních programů a cvičení rodičů s dětmi v souladu s psychomotorickým vývojem (Institut vzdělávání Evy Kiedroňové)
  • Instruktor těhotenského cvičení s předporodní přípravou (VICTORY sdružení dětí a maminek, o.s., Bc.Lenka Šebková, DiS.) 
  • Instruktor cvičení Pilates (Wellness.cz, doc.PhDr. Eva Blahušová, CSc.)
  • Základní a nástavbový kurz Bazální stimulace v ošetřovatelské péči (Institut bazální stimulace, PhDr.Karolína Friedlová)

Věra Němečková

O MÝCH KURZECH

Ačkoliv vím, že porod a mateřství je nepřenosná a nesdělitelná zkušenost, kterou si člověk jen těžko dokáže představit, dokud to sám nezažije, ráda bych budoucím rodičům pomohla se zorientovat v nové životní situaci. V mých kurzech proto probereme nejen materiální a fyzickou stránku věci, ale i tu psychickou, která navazuje v podstatě ihned po porodu. 

Má největší zkušenost z porodů je ta, že instinkty nás při porodu nutí většinou dělat jiné věci, než které bychom měly, a kterými bychom si celý porod značně usnadnily a urychlily. Často používaná věta "Příroda/mé tělo už mi řekne, co mám dělat", není v tomto případě úplně pravdivá. Vysvětlím vám proč a ukážu vám, kudy jít.

Také vím, jak se budoucí rodiče často bojí, aby maličkému miminku neublížili, aby ho uměli držet, obléct a přebalit. V mých kurzech proto budete mít prostor si (na panence odpovídající velikosti) toto všechno vyzkoušet a velikost miminka si tak už "osahat". Další spoustu ryze praktických záležitostí probereme v blocích o péči o miminko a o kojení. Ukážeme si též postup při poskytování laické první pomoci, protože časté dotazy rodičů směřují i k tomu, co dělat, když začne pískat monitor dechu.

Nedílnou součástí mých kurzů je navíc blok věnovaný psychomotorickému vývoji dítěte v 1.roce života - pochopení jeho zákonitostí a z nich vycházející podpory, kterou může každý rodič poskytnout sám ve svém domácím prostředí "jen" pomocí správné manipulace při každodenních činnostech, pevného denního režimu, stimulace a komunikace s miminkem. Základní manipulační techniky (zvedání, nošení, aktivní a odpočinkové polohy - metodikou Evy Kiedroňové) si i nacvičíme. Kvalitní zvládnutí psychomotorických dovedností je naprosto zásadní pro celý další vývoj dítěte... vlastně až do dospělosti. 

Reference z kurzů najdete zde.

A fotogalerii zde.